תמרוקים – מושגי יסוד

 • תמרוק רגיל – מוצר המיועד לשמש לטיפול, ייפוי, ניקוי, צביעה, שינוי או שיפור עור הפנים, עור הגוף, השיער, חלל הפה, הציפורניים או השיניים.
  עפ"י החוק במדינת ישראל, אין לייצר, לייבא או לשווק תמרוק אלא ברשיון משרד הבריאות הרשיון ניתן לאחר ביצוע הבדיקות הרלוונטיות ובהתאם לנוהל הרלוונטי של משרד הבריאות.

 

 • תמרוק יעודי – תמרוק שהוא אחד מאלה:
1. מיועד להבהרת העור, הגנה מפני קרינת השמש, מניעת זיעה, טיפול בקמטים, האטת הזדקנות
העור או טיפול בקשקשים
2. בא במגע עם אברי המין החיצוניים, ריריות הגוף או חלל הפה
3. תמרוק היפואלרגני או לבעלי עור רגיש
4. תמרוק נון-קומודוגני: אינו גורם לאטימת נקבוביות בעור ויצירת חטטים ("שחורים")
5. תמרוק על-דמע
6. תמרוק המכיל מרכיבים המופקים מן החי, ממיקרואורגניזמים או באמצעות תהליך ביוטכנולוגי

אישורים ושינויים

 • אישור מכירה חופשית (CFS – certificate of free sale) – אישור מטעם רשויות רשמיות לכך שהתמרוק המיובא נמכר באופן חופשי במדינת הייצור.
  אישור זה ניתן גם על ידי משרד הבריאות הישראלי לתכשירים המיוצאים לחו"ל. חברה אשר מייעדת את המוצרים שלה לצורך יצוא, נדרשת באישור CFS, כיוון שהמדינה אשר תקבל את המוצרים מעוניינת לדעת שאכן יש למוצרים אלו רישיון של משרד הבריאות הישראלי ושהינם נמכרים באופן חופשי בישראל.
 • אישור (BSE – Bovine Spongiform Encephalopathy) – במדינות הדורשות הצהרה כי בתמרוק אין רכיבים מן החי נדרש בנוסף לאישור מכירה
  חופשית גם אישור BSE / TSE BSE או בשמה הידוע מחלת הפרה המשוגעת הינה מחלת בקר שכאשר היא מועברת לאדם היא גורמת למחלת קרויצפלד-יעקב (CJD).
  זוהי אחת המחלות הבודדות הנגרמות על ידי חלבונים אשר בשל פגם בקונפורמציה שלהם יוצרים משקע עמילואידי. זהו משקע רעיל הגורם לתמותת נוירונים
  וכתוצאה מכך להיווצרות חללים ברקמת המוח עד שהיא הופכת ספוגית. זוהי מחלה חשוכת מרפא וגורמת למוות תוך מספר חודשים מהופעת התסמינים הראשוניים.

 

 • שינוי ברישיון תמרוק – כל עדכון של התנאים שאושרו על משרד הבריאות ברשיון כגון:
  – שינוי טקסט תווית

 

 • שינוי אריזה – שינוי בהרכב המוצר

– הוספת claim (ייעוד לתמרוק)
– תוספת גוון
– שם נוסף